21. 10. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Výzkum provedený na University of California, Riverside, odhalil, že muži, kteří mají obavy o svou mužnost, mají tendenci méně odpouštět svým kolegům po konfliktu v pracovním prostředí. Tento článek představuje výsledky této studie, zdůrazňuje její význam a dopady v pracovním prostředí.

Význam výzkumu pro pracovní prostředí

Výzkum vztahů na pracovišti je klíčový pro pochopení toho, jak lidé reagují na konflikty a jak lze zlepšit pracovní prostředí. Konflikty mezi kolegy jsou běžné a schopnost odpouštět je důležitá pro budování silných pracovních vztahů a udržení týmové harmonie. Tato studie zdůrazňuje roli genderových stereotypů v tom, jak muži na konflikty reagují, a to má zásadní dopad na firemní kulturu a efektivní řízení týmů.

Zjištění výzkumu

Výzkum ukázal, že muži, kteří vnímají svou mužnost jako křehkou nebo ohroženou, mají menší sklon odpouštět svým kolegům. Tyto obavy pramení z kulturních očekávání, že muži musí být silní, rozhodní a nedotknutelní. Pokud dojde ke konfliktu, někteří muži se obávají, že odpuštění by mohlo být vnímáno jako slabost nebo ztráta autority. Tento psychologický faktor vytváří bariéry v řešení konfliktů, které mohou eskalovat a negativně ovlivňovat týmovou spolupráci.

Další zjištění výzkumu naznačují, že muži, kteří se cítí nejistě ve vztahu ke své mužnosti, mají tendenci reagovat více defenzivně a vyhýbavě. To nejenže zhoršuje konfliktní situace, ale také narušuje komunikační toky a pracovní vztahy, které jsou pro efektivitu týmů klíčové. Výzkumníci zdůraznili, že tato dynamika je často nevědomá a může být hluboce zakořeněná v sociálních normách a genderových stereotypech.

Aplikace do praxe

Firmy mohou využít tyto poznatky k tomu, aby vytvořily podporující pracovní prostředí, kde je podporováno odpuštění a řešení konfliktů. Může to zahrnovat školení zaměřená na emoční inteligenci a zlepšení komunikačních dovedností. Důležitým krokem je také povzbuzovat otevřenou komunikaci o emocích a obavách na pracovišti, což může vést k většímu pochopení a empatii mezi kolegy.

Klíčovým doporučením je podporovat kulturu, kde jsou vztahy založené na respektu a kde není odpuštění vnímáno jako slabost, ale jako znak emoční síly. Vedení a HR by měli pracovat na tom, aby odstraňovali stereotypy o mužnosti, které mohou narušovat týmovou dynamiku, a zajistit, že konflikty jsou řešeny zdravě a konstruktivně.

Výsledky tohoto výzkumu ukazují, jak důležité je zohledňovat psychologické aspekty pracovního prostředí, aby se podpořila efektivní komunikace a týmová spolupráce.

 

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

Today 342

Yesterday 372

Week 1205

Month 1591

All 32311

Currently are 259 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions