10. 9. 2018 Mgr. Petr Hlušička
Mít mentora může mladého kolegu posunout nejen v jeho schopnostech, ale i v osobní oblasti. Mentor neposkytuje pouze své zkušenosti a podporu v náročných situacích, ale také motivuje a inspiruje k dalšímu posunu a vnitřnímu rozvoji.
Pokud jste mentorem, tak zvažte následující body, které Vám mohou pomoci ve Vaší práci.
Naslouchejte
Zkuste svému chráněnci nejdříve poskytnout prostor se vyjádřit nebo popsat situaci, kterou řeší, ze svého pohledu. A následně navrhnout možná řešení. Často může pomoci pouhé pojmenování a popis dané situace, aby jedinci došli věci, které udělal špatně nebo postup jak dál.
Navíc v okamžiku, když dokáže sám přiznat a popsat své případné pochybení, tak budete mít usnadněnou práci. V případě, že byste nastoupili rovnou s upozorněním na chybu, tak je vyšší pravděpodobnost, že se dotyčný stáhne do obrany.
Zpětná vazba
Poskytněte upřímnou zpětnou vazbu na situace a věci, které proběhli včetně pohledu na navrhovaná řešení. Vaším úkolem není pouze rovnou nabídnout východisko ze situace, ale také přivést chráněnce k tomu, aby mu začali docházet věci, které se v průběhu odehrávají.
Je důležité si s dotyčným vytvořit takovou vazbu, aby ji přijímal jako jednání na rovinu a snahu o jeho posun.
Inspirace
Jedním z klíčových bodů je motivovat svého chráněnce, takovým způsobem, aby byl sebevědomý, uvažoval nad věcmi kolem sebe a pouštěl se mimo svoji komfortní zónu.
Respekt
Vztah mezi mentorem a chráněncem by měl být založen na vzájemném respektu, důvěře a podpoře. Mentee musí vnímat podporu a přijetí, natolik aby obě strany mohli komunikovat otevřeně, aniž by hrozilo, že budete mít pochybnosti.
Buďte otevření
To, jakým způsobem budete komunikovat a jednat se svým chráněncem, bude mít vliv na to, zda Vás bude vnímat jako svůj vzor a autoritu.
Velmi často zjistíte, že v roli mentora se naučíte spoustu nových věcí a budete se sami rozvíjet. Využijte tak příležitosti vybudovat si vztah s někým, kdo Vás samotného může vnitřně posunout.