6. 10. 2013  

Povýšila jsem zhruba před čtyřmi měsíci na funkci zástupce vedoucí, bohužel mé kolegyně mě stále neuznávají jako autoritu. Jedna měla o mou pozici také zájem, ale nepřihlásila se ani na výběrové řízení, protože tvrdila, že by neustála porážku-to tvrdila jiné kolegyni. Mě řekla, že mám o tu práci větší zájem než ona a že jí za ty nervy o něco málo větší finanční ohodnocení nestojí. Nyní však neustále zhazuje vše co udělám a podrývá mou autoritu i práci nemístnými vtipy...Já se však nemohu bránit protože vše se odehrává za mými zády a na mě se usmívá jako že se nic neděje... Svou práci mám ráda a nechci se jí vzát, vím že se mi vše nedaří dělat na 100% , ale pracuji na sobě..Nevím jak ale situaci změnit, aby mi dala pokoj. Bohužel jsem mírný člověk který nevyvolává konflikt a nevím si s tím rady.. Děkuji

odpovídá: Mgr. Petr Hlušička

Dobrý den,

 

situace, v které jste se ocitla, je poměrně běžný fenomén, který nastává při povýšení jednotlivce v rámci určité skupiny. Někteří její členové nejsou schopni snadno přijmout takovouto změnu a vnímají ji jako ohrožení své vlastní pozice v rámci kolektivu.

Vaše bývalá kolegyně zatím pravděpodobně nebyla schopna akceptovat změnu rolí, která nastala. Vnímá Vás ne jako nadřízenou, ale jako kolegyni, která se ohrožuje její hodnotu v kolektivu. To může být příčina, proč podrývá Vaši autoritu.

Správně jste vyhodnotila, že postupovat přímou konfrontací by nemuselo vést k pozitivnímu výsledku. Vše by se mohlo zbytečně vystupňovat a zhoršit. Zároveň nechat vše být by nebylo moudré a vedlo byt to k pozdějším větším komplikacím.

Možné řešení této situace vidím v tom, že si na podřízenou vyhradíte čas a promluvíte si mezi čtyřma očima. Pro tuto situaci bývá nejvhodnější neformální schůzka, kde je možnost si vzájemně promluvit nad stávajícím stavem, situací a vyhlídkami. Sdělit Váš pohled a postoj, vyslechnout si i protistranu. Neměla by tuto schůzku vnímat jako další ohrožení, ale jako prostor k řešení.             

Na začátku ji můžete ocenit například za její zkušenosti a přístup k práci, ale zároveň ji vysvětlit, že současná situace neprospívá nikomu, ale naopak vše zhoršuje a komplikuje. Podejte ji, že ji respektujete a že hledáte variantu jak danou situaci vyřešit, protože aktuální stav je nepřijatelný. Důležité je objasnit, že hledáte možnost, jakým způsobem můžete tuto situaci „společně“ zvládnout.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520