• About us
  • 20. 6. 2016   PhDr. Vojtěch Bednář

    Ve své praxi se často setkáváme s druhem nešťastných manažerů, kteří byli povýšeni, protože jsou odborníci, ale bohužel to neumí s lidmi. I když jím dovedeme pomoci, odbornost není jediná věc, na kterou bychom se při volbě manažera měli dívat.

    Kandidátem na manažera, či vedoucího pracovníka se často stává nejlepší odborník. Člověk, který rozumí práci a je povýšen „za odměnu“. Paradoxně to velice často znamená, že svou práci přestane dělat, a místo ní se začne věnovat jiné, kterou do té doby neznal. Navrch dostane hromadu demotivační administrativy.  Proto jsme zastánci názoru, že povýšení za odměnu není vždy tím nejlepším. Jak ale vybrat kandidáta na manažera, na vedoucího pracovníka?

     1. Určitě by měl rozumět práci. I kdyby bylo možné vykonávat vedoucí funkci bez znalosti problému, člověk, který jí nemá, nikdy nezíská respekt. Špičkového odborníka ale povýšením spíše ztratíme, než abychom ho podpořili. Proto doporučujeme jej ocenit jinak, ale chce-li, nechat ho dělat jeho práci.

     2. Měl by mít komunikační dovednosti, pasivní, nebo dokonce introvertní manažer je morem každého týmu. Manažer se musí umět domluvit, komunikaci by měl aktivně vyhledávat a měl by mít schopnost vyjednávat. Tu poznáme tak, že je schopen v dílčích věcech ustupovat, aby dosáhl koncepčního vítězství. Současně platí, že největší drbna nebývá nejlepší vedoucí, protože

    3. Má mít autoritu u podřízených ne proto, že je nositelem funkce, ale proto, že si ji dokáže získat. Zvláště tam, kde jsou podřízení tvoření více kvalifikovanými profesemi je podstatné, aby manažer za standardních okolností nepoužíval sílu, ale argumenty. Charisma není podstatné, a pokud ho má, je pro nás volbou až po předchozích bodech. Není totiž nic horšího, než nekompetentní charismatik.

    4. Musí umět upozadit vlastní zájmy. Mnoho manažerských rozhodnutí manažer nedělá proto, že to tak chce on, ale proto, že je to dobré pro tým a pro firmu dokonce tehdy, když jsou nevýhodná pro něj samotného. Pokud kandidát tuto schopnost nemá, nemá co dělat na vedoucí pozici.

    Výše uvedené čtyři body jsou orientační, ale to je účel, mají soužit k orientaci. Hledáte-li manažera, nehledejte zásluhy. Hledejte člověka, který bude co nejvíce vyhovovat tomu, jaký by měl být manažer.  Pokud nevíte, zda zvolit, nebo potřebujete pomoci, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

    Přihlásit odběr na LinkedIn

    PhDr. Vojtěch Bednář

    PhDr. Vojtěch Bednář

    Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

    více o autorovi
    články autora

    Mgr. Petr Hlušička

    Mgr. Petr Hlušička

    Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

    více o autorovi
    články autora

    PhDr. Jan Drahoňovský

    PhDr. Jan Drahoňovský

    Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

    Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

    více o autorovi
    články autora

    Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

    Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

    Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

    více o autorovi
    články autora


    © 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

    Today 361

    Yesterday 360

    Week 2258

    Month 7577

    All 15885

    Currently are 87 guests and no members online

    Kubik-Rubik Joomla! Extensions