• About us
  • 27. 4. 2015   Mgr. Petr Hlušička

    Jakým způsobem se můžeme připravit na tento poměrně náročný proces a jak zvládat situace, které v jeho průběhu mohou nastat?

    Naše zdroje a čas investovaný do příprav by měly odpovídat významnosti našeho vyjednávání, stejně tak naše osobní příprava.

    Hlavní oblasti, na které je dobré se zaměřit:

    • Příprava na vyjednávání
    • Samotný vyjednávací proces

    Příprava na vyjednávání

    Celková příprava na vyjednávání by měla obsahovat vše pro naši připravenost na všechny fáze vyjednávacího procesu. Je důležité být připraven na možné scénáře a jednotlivé eventuality, být nastaven flexibilně.

    Tip: Víte, že jsme napsali knihu o vyjednávání? Můžete si jí koupit zde

    Prvním krokem je uvědomění si několika aspektů, které mají vliv. Jejich analýza může být poměrně náročná. Ale i s ohledem na to je důležité si uvědomit, že čím kvalitnější je naše příprava před zahájením samotných jednání, tím lepší budou samotné výsledky.

    • What we need

    Uvědomění si našich vlastních cílů, motivů a priorit. Připravenost sebe sama je první krok pro úspěšné zvládnutí vyjednávacího procesu.

    • GoTo partnera

    V další fázi je nejvyšší čas mít ucelenou představu o našem partnerovi. Pokud jsme schopni i jenom z části rozklíčovat jeho osobnost, motivaci a cíle, tak jsme na dobré cestě k úspěšnému vyjednávání.

    • Podmínky jednání

    Pokud je to možné je důležité brát ohled i na čas, místo a prostory, kde se bude vyjednávání odehrávat.

    • Osobní příprava a vyladění se na vyjednávání

    Osobní připravenost na tak náročný proces jako je vyjednávání, zahrnuje nejenom znalost a uvědomění si všech bodů, které nás dovedli do této fáze, důležitá je také vnitřní nastavení a připravenost na celou situaci.

    Vyjednávání je příležitostí, jak si uvědomit vlastní odlišnosti nebo naopak to, co nás s našimi partnery spojuje. Pro nás je podstatné si uvědomit, že se můžeme naučit, jak tyto informace můžeme využívat a dosahovat nového souladu v rámci vyjednávání.

    Proces vyjednávání

    Co vyjednávání může ovlivnit a na jaké situace je potřeba si dávat pozor. Jak mít větší kontrolu nad samotným vyjednáváním.

    • Stres

    Samostatnou kapitolou je stres a jeho zvládání v průběhu celého procesu. Jak předejít dopadům negativních vlivů na naši osobu. Se stresem se kterým se můžeme setkat během vyjednávacího procesu, ale musíme počítat a přizpůsobit tomu i naše vnitřní nastavení.Jak si vytvořit „mentální kondici“.

    • Konflikty

    Během vyjednávání může nastat konflikt. Ten ve všech zúčastněných zainteresovaných vyvolává reakci. Výsledkem je poté buď postupné zmírňování konfliktu a řešení situace, nebo jeho další eskalace. Závisí pouze na nás, zda danou situaci budeme považovat za destruktivní či za konstruktivní prvek – zdroj změn, další stimul.

    Přihlásit odběr na LinkedIn

    PhDr. Vojtěch Bednář

    PhDr. Vojtěch Bednář

    Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

    více o autorovi
    články autora

    Mgr. Petr Hlušička

    Mgr. Petr Hlušička

    Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

    více o autorovi
    články autora

    PhDr. Jan Drahoňovský

    PhDr. Jan Drahoňovský

    Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

    Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

    více o autorovi
    články autora

    Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

    Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

    Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

    více o autorovi
    články autora


    © 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

    Today 282

    Yesterday 360

    Week 2179

    Month 7498

    All 15806

    Currently are 173 guests and no members online

    Kubik-Rubik Joomla! Extensions