Jednoúčelový manažer

26. 2. 2024   PhDr. Vojtěch Bednář

Jednoúčelový manažer je člověk, který je dosazen do vedoucí pozice jen a pouze proto, aby splnil konkrétní úkol a poté, co ho splní, odchází. Kdy přistoupit k jeho použití?

Řízení velkých týmů

6. 11. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Řízení velkého týmu může někdy vyvolávat pocit, že jsme spíš ve vleku aktuální úkolů, než že řídím kolektiv. A často spíše udržujeme křehkou rovnováhu, než že systematicky vedeme a rozvíjíme svůj kolektiv a jejich potenciál. Výzvou je vytvořit prostředí, ve kterém se všichni cítí podporováni, přebírají iniciativu a zodpovědnost za svou práci, a to i v době vaší nepřítomnosti. Abyste se s těmito složitostmi vypořádali a vytvořili efektivní systémy řízení, existují strategie, které můžete zavést.

Vedoucí a závěr roku

14. 12. 2020   Mgr. Petr Hlušička

Konec roku je často spojován s uvolněnější atmosférou, sháněním dárků a dotahováním pracovních úkolů. Z pohledu vedoucího pracovníka je to naopak ideální období pro zhodnocení uběhlého období, poskytováním zpětné vazby, stmelení týmu a podpory motivace svých podřízených.

Deset tipů pro manažera o prázdninách a v práci

27. 7. 2020   PhDr. Vojtěch Bednář

Je léto a lidé mají dovolenou. Mnoho firem běží na poloviční provoz, ať už kvůli volnu, nebo koronavirové krizi. Manažeři jsou v práci, musí řešit těžké úkoly a taky myslet na budoucnost. Dnes vám nabídneme 10 tipů, jak na ni myslet efektivněji pokud jde o personální management.

Kolik času by měl manažer věnovat svým podřízeným?

9. 3. 2020   PhDr. Vojtěch Bednář

Otázku z titulku tohoto článku si klade téměř každý, kdo ze své profese zodpovídá za podřízené. Kolik času věnovat „lidem“? Nemyslí se tím jejich úkolování a běžná komunikace na práci, ale vedení. Zpětná vazba, práce na rozvoji. Může na to existovat návod?

Novoroční předsevzetí

30. 12. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Začátek Nového roku je tradičně spojen s novoročními předsevzetími. Zhodnocujeme to, co se za předchozí rok odehrálo a stanovujeme si úkoly do dalšího roku. Často si dáváme ale nesmyslná a příliš náročná předsevzetí, která mohou být naopak spojena s velkým množstvím stresu a jejich úspěšnost je spíše mizivá. Co můžete udělat, aby vaše předsevzetí měla jiný konec?

Jak zvládnout rebela

2. 12. 2019   PhDr. Vojtěch Bednář

Ponouká zaměstnance proti vedení. Snaží se prosazovat své potřeby „jménem všech“. Klade si podmínky, vykřikuje požadavky a podněcuje nepokoje. Přitom svou práci vykonává dobře a plní všechny úkoly. Máte i vy ve firmě svého rebela?

Zadávání úkolů

16. 9. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Způsob, jakým nadřízený předává pracovníkům úkoly, ovlivňuje nejen jejich přístup k plnění úkolu, ale také co si ze samotné realizace odnesou. Úkoly můžete využít nejen k plnění konkrétních cílů, ale také k rozvoji svých podřízených.

Role vedoucího a budování hodnot

15. 7. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Být v pozici vedoucího na nás má větší požadavky než pouhé zadávání a kontrolu úkolů, naší rolí je být nositelem hodnot a inspirací pro naše podřízené. Stáváme se morální autoritou, která je určitým kompasem toho, co je dobré a co špatné. Musíme si tuto skutečnost uvědomovat a dle toho se chovat.

Moderování emotivní porady

29. 4. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Při poradách či workshopech může docházet k situaci, kdy probíráme nové téma či úkol, s kterým potřebujeme seznámit celý tým a zároveň zjistit jejich nastavení vůči němu. Pokud nemá vedoucí dostatek zkušeností, tak může diskusi dát volný průběh nebo ji bude pouze minimálně moderovat. V tomto okamžiku bude další vývoj či přístup kolektivu výrazně ovlivněn typy lidí, kteří se diskuse účastní.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520